Następny rok, więc czas żeby wypełnić deklarację podatkową. Czy orientujesz się, jak wypełnić PIT? Pamiętasz tę czynność? Może konieczna Ci pomoc?

Podobno co roku robimy to samo – składamy pit. Niby mamy świadomość jak to robić, bo jest to stosunkowo łatwe i systematyczne. jednak, kiedy przychodzi właściwy czas, to znowu mamy mnóstwo pytań. Zadawane jest więc pytanie, który pit jest od czego, jaki pit jesteśmy zobligowani złożyć. Zobacz to jeszcze raz, żeby pit 2015 nie był problemem, a został rutyną.

Dla kogo konkretnie jest przeznaczony PIT-37? Skorzysta z niego większość osób zatrudnionych na etatach, lecz również ludzie zatrudnieni na podstawie odmiennych sposobów pracy – umowy o dzieło i zlecenia. PIT-37 mogą złożyć osoby będące małżeństwem ale także osoby indywidualne, które mają na utrzymaniu dzieci. Tego typu możliwości skutkują często wyższym zwrotem podatku (rozliczenie pit). Co daje PIT-37? Pozwala na odjęcie różnych możliwych ulg podatkowych. Najpopularniejsze z nich, to: ulga na dziecko i ulga na Internet. Możliwe jest również odciągnąć ulgę związaną z rehabilitacją a także związanej z darowizną, które zostaną przeznaczone na cele publicznie użyteczne. Warto również napomknąć o ulgach otrzymanych na zasadzie tak zwanych praw nabytych. Wlicza się tu na przykład ulga związana z mieszkaniem.

Formularz PIT-28 uzupełniamy, kiedy chcemy rozliczyć się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. Tego typu druk należy złożyć we wcześniejszym terminie niż pozostałe PIT-y, bo już do 31 stycznia 2013 roku (pity).

Czy omawiany wątek Cię zaintrygował? Wejdź też na pomocne informacje (https://www.miejscakonferencyjne.pl/sale-konferencyjne/gdansk.html) posiadające tak samo ważne informacje, które na pewno całkowicie Cię wciągną.

Dla kogo PIT-28? Dla prowadzących osobiście pozarolniczą działalność gospodarczą. Dla tych co prowadzą opisaną powyżej działalność w formie spółki jawnej osób fizycznych albo spółki cywilnej osób fizycznych. Dla osiągających przychody z różnych tytułów (najmu, podnajmu, dzierżawy). Pod tę kategorię można zaliczyć wiele różnych takiego rodzaju umów. Wszystkie one zaliczają się do rozliczania zgodnie z zasadami ryczałtu ewidencjonowanego.

Zaciekawiły Cię wiadomości zamieszczone w tym miejscu? Jeśli tak, to kliknij tu oraz odkryj stronę, która także Cię się będzie podobać.

Trzeba jednak uważać! Nie powinny one być w tym samym czasie zawierane w obrębie własnej działalności gospodarczej.

Zeznanie PIT-36 deklarują ci, którzy w roku 2012 otrzymywali wpływy pieniężne obarczone opodatkowaniem zgodnie ze skalą podatkową (18-32%) (rozliczenie pit). Załatwiane jest to bez udziału płatnika, co znaczy, że tego typu podatnicy samodzielnie będą musieli obliczyć zaliczki na podatek czy należność podatku do zapłaty. W sytuacji, gdyby to płatnik wszystko rozliczał, koniecznym wtedy zeznaniem byłby druk PIT-u 37.