Życie z reguły nie jest usłane różami i nasze stosunki z szefem są w stanie nas doprowadzać do szału

Niestety często zdarza się, że nie możemy wytrzymać w pracy. Przyczyn jest niestety kilka.
Niektórzy posiadają pracę idealną. Po prostu wszystko im odpowiada: dojazd, szef, godziny pracy, ludzie z pokoju, zadania i nawet wypłata.

kodeks pracy

Autor: Wawel Service
Szkolenie

Autor: Caro Griffin
Źródło: http://www.flickr.com
Takich ludzi jest na pewno niewiele, bo cuda nie zdarzają się codziennie. Dużo jest jednak osób, które twierdzą, że minusy ich pracy są mało denerwujące, że są w stanie sobie z nimi jakoś poradzić. Czasami jednak sytuacja jest tak bardzo okropna, że powinniśmy pomyśleć o odwrocie. Mądrym wyjściem będzie wtedy szukanie nowej posady. Kiedy w końcu ją znajdziemy, to w dotychczasowym miejscu zatrudnienia składamy wypowiedzenie.

Jeżeli zafascynował Cię ten artykuł, to tu jest notka z www, która także posiada bardzo absorbujące informacje na przedstawiany tutaj temat.

Może ono ciągnąć się nawet do 3 miesięcy (zależnie od tego, jak długo tam pracowaliśmy). Jednak mamy możliwość, by zasugerować szefowi rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Będzie to najlepsze wyjście dla tych, którym się śpieszy albo dla tych, którzy nie są w stanie już znieść siedzenia w znienawidzonym miejscu. Powinniśmy zasugerować przełożonemu jakąś konkretną datę. Może, ale wcale nie musi się on na nią zgodzić. Warto jednak starać się dojść do kompromisu. Możemy dla przykładu zaproponować, że w czasie, gdy będziemy jeszcze obecni w firmie, przyuczymy nową osobę na nasze stanowisko. Powinniśmy wtedy też zużyć nasz zaległy urlop.

Ważne wydaje się być to, aby zdawać sobie sprawę, że takie porozumienie powinniśmy zawrzeć na piśmie. Umowy ustne w żadnym wypadku nie wchodzą tutaj w grę.