W jaki sposób uruchomić przedsiębiorstwo w Niemczech?

Podatki, wysokie składki ZUS, notoryczne borykanie się z urzędniczymi patologiami. Wszystko to powoduje, że przedsiębiorczy rodacy czują się odstręczani od zakładania własnych przedsiębiorstw.

Absolwenci, studia

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie działalności w jednym z państw unijnych, naturalnie bez wyjeżdżania z naszego kraju. A czy tego rodzaju podatkowa emigracja miałaby sens u naszych zachodnich sąsiadów? Polacy mają prawo uruchamiać działalność w Niemczech na takich samych prawach co Niemcy już od maja 2011 roku. Nie musimy być zameldowani w Niemczech, by otworzyć spółkę GbR czy jednoosobową działalność gospodarczą – Gewerbe. Starczy, iż nasza jednostka będzie mieć swoją siedzibę w Niemczech. Otwarcie „wirtualnego biura” u naszego zachodniego sąsiada nie stanowi ambarasu, bowiem trudni się tym wiele firm.
umowa

Autor: Rod Waddington
Źródło: http://www.flickr.com
Otwarcie działalności na terenie Niemiec łączy się z mniejszymi obowiązkami, przede wszystkim w materii składek na społeczne ubezpieczenie. Nie istnieje obowiązek ich płacenia. Niemiecką emeryturę możesz otrzymać wówczas, gdy jest się zatrudnionym o umowę o pracę. Z kolei każdy biznesmen prowadzący jednoosobową działalność powinien płacić składkę ubezpieczenia zdrowotnego, jakie jest o wiele wyższe niż w Polsce. Zależne jest od wielkości pozyskiwanych przychodów i wynosi blisko 300-350 euro co miesiąc przy średnich zarobkach. Założenie najprostszej formy działalności gospodarczej, a więc Gewerbe, powinno zająć nie więcej aniżeli kilka godzin.

Rejestrujemy się we właściwym urzędzie, jaki wydaje nam poświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej.

Równie emocjonujące materiały są opublikowane w pokrewnym serwisie. Jeżeli pragniesz je zgłębić – zobacz pod linkiem kancelarie adwokackie lublin, który jest tutaj.

Koszt zarejestrowania działalności wynosi od 30 do 60 euro jak też jest zależny od uzgodnień landu. Później zostaje nam udać się do urzędu fiskalnego w celu uzyskania numeru podatkowego.