W jaki sposób skusić nowego klienta? Poznaj kilka zasad marketingowych

Bankowość to jedna z najbardziej konkurencyjnych branż w gospodarce. Banków jest sporo zaś potencjalnych klientów stała ilość. W największym stopniu lubianymi klientami banków są ludzie w wieku produkcyjnym, bowiem posiadają stałe dochody jak też – przynajmniej pewna część klientów – zainteresowana być może odkładaniem, a więc w wyższym stopniu zaawansowanymi produktami bankowymi aniżeli rachunek osobisty.

Odkładający są dla banku szczególnie atrakcyjni albowiem to dzięki nim realne jest udzielanie pożyczek. Bank jako instytucja powinien zachowywać równowagę pomiędzy wielkością lokat a rozmiarem tak zwanej akcji kredytowej. Inaczej mówiąc każdy kredyt musi mieć własny odpowiednik w lokacie oznaczonej na analogiczny okres co pieniądze (zobacz pożyczka prywatna pod zastaw nieruchomości). Bank zyskuje na różnicy w oprocentowaniu tychże dwu produktów, stąd nie ulega wątpliwości że banki będą zabiegały o skorych na założenie lokaty.

oszczędzanie

Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Aby wywabić klientów mnóstwo banków proponuje nadzwyczaj interesujące nowe produkty . Przykładem może być tu tak zwana lokata bezkarna, jej nazwa bierze się stąd iż zerwanie lokaty zatem wypłata środków na niej nazbieranych nie powoduje utraty już naliczonych procentów jak ma to miejsce w razie klasycznej wersji owego produktu. Lokata bezkarna jest produktem skierowanym do nowych klientów. Można ją założyć w momencie otwierania rachunku ROR ale nie później aniżeli 12 miesięcy od otwarcia rachunku – poznaj Wybierarkę (poznaj Wybierarkę). W przypadku kiedy klient nie spełnia tego warunku lokata bezkarna nie może być otwarta. W zamian za to proponowany jest typowy produkt banku. Lokata bezkarna jest produktem finansowym niezwykle atrakcyjnie oprocentowanym w porównaniu z podobnymi produktami konkurencji. Warto też wiedzieć, iż lokata bezkarna jest skierowana do klienta indywidualnego. To specyficzny typ klientów instytucji bankowych. Pojedynczy klient z reguły nie rozporządza ogromnymi sumami, ale nie oznacza to że nie jest interesujący dla banku. Niewielkie kwoty wynagradza wielkość tego segmentu rynku usług bankowych.

Rzecz jasna lokata to jeden z prostszych produktów finansowych służących odkładaniu. Klienci, jakich ciekawią większe zyski i gotowi są na większe ryzyko mogą skorzystać z innych odmian oszczędzania, szczególnie długoterminowego (np. funduszy inwestycyjnych, obligacji czy dla bardzo zaawansowanych klientów przeróżnego rodzaju produkty oparte na inwestowaniu funduszy na giełdzie).