Najważniejsze sposoby na prowadzenie spraw księgowych w przypadku niewielkich firm.

Nawet jednoosobowa, malutka firma regularnie musi rozliczać się z urzędem skarbowym i zusem. Zależnie od rodzaju działalności i wybranej formy prowadzenia swojej firmy będą to różne zobowiązania, bo inne podatki będzie płaciła osoba rozliczająca się w formie ryczałtu, a inne jeśli ktoś będzie się decydował na rozliczanie w formie książki. Jednak w każdej sytuacji te podatki i składki trzeba policzyć, i to trzeba wykonać dobrze, żeby uniknąć za jakiś czas niezbyt przyjemnego tłumaczenia się przed urzędnikami.

deklaracje podatkowe

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli prowadzona firma nie jest duża, to można się pokusić o to, żeby osobiście zająć się sprawami księgowymi. Rzecz jasna będzie to tego wymagane sporo wiedzy z dziedziny księgowości, przynajmniej na podstawowym etapie, bo bez tego nie powinno się raczej za to zabierać. Na szczęście aktualnie można w szybkim tempie i co najważniejsze skutecznie uzupełnić swoją wiedzę, bo w internecie można znaleźć w zasadzie wszystko, co się potrzebuje. Nie tylko główne informacje na przykład takie jak oblicz vat na fakturach sprzedażowych – jak obliczyć vat, ale także liczne narzędzia pomagające w wyliczaniu podatkowych należności. Jednym z tego typu chętnie używanych narzędzi jest kalkulator zus. Za jego pomocą można obliczyć składki, które należy zapłacić w określonym okresie, więc nie trzeba się będzie przedzierać przez wiele różnych miejsc, a ma się wszystko w jednym miejscu – kalkulator wynagrodzeń. Z tego typu narzędzi często korzystają także rozmaite biura rachunkowe, które są kolejną możliwością na prowadzenie spraw księgowych.

kalkulator

Autor: Jacob Edward
Źródło: http://www.flickr.com

Z ich usług coraz chętniej korzystają właściciele mniejszych firm, którym nie opłaca się zatrudniać księgowego na cały etat, a jednak firma jest na tyle rozwinięta, że samodzielne obliczanie podatków raczej nie jest możliwe. Ogromnym plusem biur rachunkowych jest to, że pracując cały czas przy sprawach księgowych doskonale będą się orientować w obowiązujących przepisach. Pracownicy takich biur mają też szeroką wiedzę z zakresu podatków, i doskonale wiedzą, w jaki sposób policzyć pit 2 oraz wszystkie inne potrzebne formularze (zobacz: deklaracja pit 2).