Pożyczka, kredyt i firmy windykacyjne- w jakich przypadkach mamy do czynienia z postępowaniem windykacyjnym a kiedy z komornikiem?

Biorąc pożyczki bądź kredyty musimy zapoznać się z konsekwencjami, jakie mogą nastąpić jeśli nie uregulujemy rachunku. Najczęściej sprawami zajmuje się windykacja, a później komornicy. Postępowanie windykacyjne może zostać wszczęte w wielu przypadkach. Może być to zarówno niezapłacony kredyt jak też mandat na przykład za jazdę bez biletu. Gdy zalegamy z zapłatą określonej kwoty pieniędzy trzeba natychmiast uregulować rachunek.

pieniądze

Autor: Victor
Źródło: http://www.flickr.com
Wiele pożyczek można przedłużyć za niedużą opłatą, dzięki temu można mieć trochę więcej czasu na zgromadzenie funduszy na spłatę. Niezapłacenie czynszu bądź nieregulowanie alimentów może prowadzić do wszczęcia postępowania windykacyjnego. Ludzie niezwykle często mylą windykatorów z komornikami, a ich praca (zobacz cv zainteresowania) bardzo się różni. Rolą windykatora jest przypominanie dłużnikowi o spłacie a także zachęcenie klienta do jak najszybszego uregulowania rachunku. Windykatorem może być dowolna osoba, która pracuje dla firmy zajmującej się pożyczkami, nie posiadająca specjalnego wykształcenia.

Postępowanie windykacyjne to głównie listy oraz przypomnienia o konieczności zapłaty należności. Po danym czasie sprawę przejmuje komornik, który egzekwuje należność od dłużników. Może być to tak samo ściągnięcie długu z przychodów klienta jak również przejęcie jego majątku. Warto jednak W czasie postępowania windykacyjnego skontaktować się z firmą windykacyjną i próbować dogadać się w kwestii spłaty długu. Niekiedy zdarza się iż windykacja pozwala na rozłożenie długu na przykład na raty bądź wstrzymanie postępowania na jakiś okres czasu a także wydłużenie terminu spłaty należności. Kiedy będziemy w takiej sytuacji, nie bójmy się odbierać telefonów- możemy sprawić, iż bez nerwów będziemy mogli zapłacić należność w późniejszym terminie po porozumieniu się z firmą. Firma windykacyjna ma za zadanie doprowadzić do ugody z osobą lub firmą, której jesteśmy dłużni pieniądze.

obliczenia kredytowe

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
Biorąc kredyt albo pożyczkę, bądźmy pewni, iż będziemy mogli ją później spłacić. W przypadku nieuregulowania należności można spróbować porozumieć się z windykatorem w sprawie terminu zapłaty. Wieloletnie długi najczęściej kończą się egzekwowaniem należności przez komornika – jak sprawnie przeprowadzić windykację.