Prowadzenie własnej firmy – o czym nigdy nie należy zapomnieć

Swoja działalność gospodarcza to dla sporej liczby zainteresowanych właściwa szansa na to, aby mieć stałą pracę. Wspaniały pomysł początkowo jest wystarczający, aby stworzyć miejsce pracy nie tylko dla siebie, ale także dla wielu innych osób. I struktura organizacyjna firmy nie ma w tym wypadku większego znaczenia. Powinniśmy mieć na uwadze, że odpowiedzialniefunkcjonująca działalność gospodarcza to spory zarobek. O czym jednak musimy wiedzieć, decydując się na swoją firmę?

firma

Autor: Ministerio de Cultura de la Nación
Źródło: http://www.flickr.com
Bez znaczenia, jaka jest struktura organizacyjna firmy na każdym kroku można mieć świadomość o szeregu zadań, które ciążą na pracodawcy. Przede wszystkim zatrudnionym pracownikom trzeba zapewnić prawidłowe warunki pracy. Liczy się bezpieczeństwo, które stawia się na pierwszym miejscu. Liczy się ono przede wszystkim w przypadku zakładów produkcyjnych, w których o sytuację zagrażającą zdrowiu nie jest trudno (czytaj o strukturze organizacyjnej). Obowiązkiem każdego pracodawcy jest również wypłacanie własnym pracownikom wypracowanej przez nich pensji. Za zrealizowaną pracę bowiem zawsze przysługuje wynagrodzenie. Nie przestrzeganie tego prawa to ryzyko procesu sądowego. Obowiązkiem pracodawcy jest także opłacanie składek ZUS. Opóźnienia sprawią, że zjawiają się odsetki od ZUS. Zastosowane odsetki od ZUS mogą osiągnąć dość dużą sumę. O wiele rozsądniej jest więc pilnować płatności tego rodzaju świadczeń. Wiedzieć musimy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawsze egzekwuje zaległe składki nawet jeśli jest dużo po terminie. Pracodawcy muszą też odprowadzać składki na ubezpieczenie zdrowotne (czytaj o zolnieniu z VAT). Zaniechanie tego obowiązku skutkuje tym, że pracownik nie ma dostępu do darmowej służby zdrowia. A to może być nieprawdopodobnie duży problem.

Wśród zagadnień, które interesują właścicieli firm można znaleźć się też podatek VAT. Spora grupa właścicieli własnych przedsiębiorstw chce dowiedzieć się na jakich zasadach może być stosowane zwolnienie z VAT. Możliwe zwolnienie z VAT to imponujące rozwiązanie, jeżeli chce się zaoszczędzić nieco pieniędzy. Podatek VAT będzie pochłaniał bowiem duże koszty (poznaj portal Cena Biznesu). Należy jednak mieć na uwadze, że zwolnienie z podatku VAT będzie wymagało wypełnienia bardzo wielu dokumentów oraz licznych kontaktów z Urzędem Skarbowym. A te zazwyczaj nie są uważane za nazbyt przyjemne.