Spółkę można wycenić na kilka sposobów. Poznaj najbardziej powszechne i niezawodne metody

Masz spółkę i dumasz nad tym jak ją można wycenić? Tak naprawdę są trzy metody, żeby to zrobić, poznaj je i podejmij decyzje, jaki sposób będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni. Wycena wartości spółki to trzy różnorodne podejścia. Zacznijmy od metody dochodowej.

rozmowa biznesowa

Autor: Sebastiaan ter Burg
Źródło: http://www.flickr.com
Przy korzystaniu z tego podejścia wartość rynkowa kapitałów własnych jest uzgadniana na podstawie wartości aktualnej przyszłych przepływów finansowych, które generowane są przez spółkę przy ustaleniu, iż ciągle przeprowadzane będą działalności operacyjne. Podstawą przeprowadzenia tej wyceny jest próg na czas 3-5 lat.

Kolejna to metoda porównawcza. Tutaj wartość rynkowa własnych kapitałów Spółki określana jest na podstawie przyrównania wycenianego podmiotu z pozostałymi podmiotami rynku publicznego o identycznym profilu. Wycenę prowadzi się na podstawie wskaźników różnorodnego rodzaju jak P/E co oznacza wartość/zysk netto, P/BV – tzn. cena do wartości księgowej oraz P/S czyli cena do przychodów netto ze sprzedaży. Wskaźniki te oddają w sposób skumulowany jednocześnie: poprzednie zyski netto, wzrost sprzedaży, zyskowność, stabilność przeszłych zysków, siłę finansową firmy, klasę kadry zarządzającej oraz kondycję i perspektywy konkretnej gałęzi przemysłu, w jakiej funkcjonuje firma, jej pozycje konkurencyjną etc.. Wskaźniki rynkowe są jednymi z najczęściej wykorzystywanych narzędzi inwestycyjnych przez inwestorów finansowych. Ostatnim sposobem jest tak zwana metoda bilansowa, co oznacza wycenę aktywów netto. Oznacza to, że wartość definiuje się na podstawie majątku, ale zmniejszonego o sumę zobowiązań, które ciążą na przedsiębiorstwie.

biznes i Internet

Autor: Steve wilson
Źródło: http://www.flickr.com
Ta wartość może być uaktualniona o obecną wartość rynkową składników aktywów i pasywów, które potrzebują korekty.

Ciągle masz duże problemy z odnalezieniem dobrej oferty? Nie przejmuj się – sprawdź te propozycje (https://www.mojekonferencje.pl/sale-konferencyjne-lodygowice), one z pewnością Cię nie rozczarują.

Korektę powinniśmy zrobić sugerując się stosownymi dokumentami z szacunków wartości optymalnych składników aktywów i pasywów dostarczonych przez Spółkę. Jak więc widzimy, to którą metodę wybierzemy będzie zależeć od wielu czynników. Na pewno przed podjęciem takiej decyzji warto konkretnie wszystko sprawdzić, aby zdobyć jak najbardziej do zaakceptowania i korzystną wycenę spółki. W przeciwnym razie możemy być nieusatysfakcjonowani, a poszukiwanie przyczyny po fakcie może na nic się zdać. Pamiętajmy więc, by z rozwagą podejść do tego zagadnienia.

Jeśli masz zamiar poczytać sporo na ów temat, to przejdź na naszą kolejną witrynę i dowiedz się ponadto czegoś nowego o tym wątku.

Autor: