Audyt zużycia energii w dużych przedsiębiorstwach to nowy obowiązek wprowadzony przez parlament UE

Parlament UE nałożył na kraje będące członkami nakaz przeprowadzania audytu energetycznego przez duże przedsiębiorstwa działające na ich terenie. Jest to rozwiązanie, które ma pomóc w oszczędzaniu energii i efektywniejszym jej wykorzystaniu.
Procedury UE są oczywiście powiązane z ochroną środowiska.

audyt energetyczny przedsiębiorstwa

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Idzie o oszczędzanie energii oraz wykorzystanie jej w bardziej wydajny sposób. Aktualnie audyt energetyczny przedsiębiorstwa należy wykonywać co cztery lata. Nakaz ten dotyczy wyłącznie dużych przedsiębiorstw. Parają się tym niezależni fachowcy, którzy przeprowadzają rozmaite testy porównawcze, a później informują zarządzających o tym, jak wiele energii mają szansę zaoszczędzić i jak wydajnie ją wykorzystać. Sprawi to, że dane przedsiębiorstwo zacznie używać mniejsze ilości energii, co wpłynie pozytywnie na ekosystem. Bardzo często specjalistyczne firmy przeprowadzające audyt energetyczny przedsiębiorstwa proponują również najlepsze rozwiązania, jeżeli chodzi o zużycie energii. Jednakże jest to analiza droga i właściciele przedsiębiorstw muszą o tym wiedzieć – http://tuv.com/.
testy porównawcze

Autor: Didriks
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy wszyscy duzi przedsiębiorcy w kraju wykonają już te kontrole, będzie można wykonać testy porównawcze i sprawdzić, w jaki sposób używana jest energia oraz, które przedsiębiorstwo robi to najlepiej. Jest to bardzo ważne, ponieważ marnowanie energii bardzo źle oddziałuje na środowisko, zwłaszcza jeśli czyni tak duża firma. Tak więc audyt energetyczny przedsiębiorstwa ma wpłynąć na poprawę jego efektywności. Wpłynie to dobrze zarówno na przedsiębiorstwo, jak i na przyrodę. Oczywiście jeżeli firma nie przeprowadzi takiego audytu, to ustawa przewiduje wysokie grzywny. Lepiej zatem zadbać o to wcześniej. W sieci działa sporo spółek, które zajmują się takimi audytami. Można porównać ich propozycje i wybrać tę idealną dla własnego przedsiębiorstwa – audyt energetyczny przedsiębiorstwa.

Należy także pamiętać, żeby korzystać wyłącznie z usług firm posiadających odpowiednie certyfikaty.
Trzeba pamiętać, iż przedsiębiorstwo, które pragnie obniżyć zużycie energii będzie się konsumentom kojarzyło bardzo pozytywnie, co będzie miało wpływ na jego wizerunek. Poza tym korzyści dla środowiska będą nieocenione.