Czym jest International Standard Organization?

International Standard Organization to określenie Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej; stowarzyszenia, które w swym gronie skupia przedstawicieli tzw. narodowych komitetów normalizacyjnych. To organizacja dobrowolna oraz pozarządowa.

iso

Autor: Rufus Walabee
Źródło: http://www.flickr.com
ISO trudni się ujednoliceniem różnych sfer życia. Trudno we współczesnym świecie o stosowanie różnorodnych standardów, przeróżnych rozwiązań technicznych w różnych częściach globu. Utrudniałoby to wymianę handlową jak też międzynarodową współpracę – a właściwie by ją całkiem hamowało. Po II wojnie światowej zadecydowano prowadzić prace, które miały polegać na tym, ażeby ujednolicać rozmaite rozwiązania: technologiczne, handlowe czy organizacyjne. Tak przykładowo trudno sobie współcześnie wyobrazić, żebyś kupionej śrubki jaka została wyprodukowana w Anglii – nie mógł wkręcić do swojego bicykla, który masz w piwnicy. Bądź żebyś chłodziarki kupionej w markecie, a która została wyprodukowana we Włoszech, nie zdołał podłączyć do gniazdka w swojej kuchni – albowiem nie będzie pasować do niego jej wtyczka.

Ażeby to wszystko było możliwe, to dobrowolne zrzeszenie opracowuje normy, które mogą być przyjęte przez rozmaite strony. Owe prace standaryzacyjne ISO są naprawdę bardzo pożyteczne oraz upraszczają każdego dnia nasz żywot. To dzięki ISO mamy pewność, iż ten sam numer buta o rozmiarze 28 będzie takiego samego rozmiaru w naszej ojczyźnie, we Francji czy we Włoszech. Doskonale to ułatwia wyjazdy, kupiectwo, kontakty. ISO (dalej) zajmuje się różnego rodzaju sferami życia – nie jedynie zagadnieniami jakości.

Zajmuje się różnymi sferami działalności człowieczej i technologicznej – począwszy od przemysłu elektrycznego poprzez tekstylny a na ujednoliceniu numeracji bucików oraz kołnierzyków giezeł, które nabywasz w sklepie, dopełniając.