Domowy budżet – czym jest i z jakiego powodu należy go zaplanować?

Budżet domowy jest to zestawienie dochodów i wydatków, najczęściej dotyczące każdego miesiąca. systematyczna kontrola budżetu pomoże Ci ocenić kondycję finansową Twej rodziny i umożliwi zarządzanie pieniędzmi.

coaching

Autor: Map of the Urban Linguistic Landscape
Źródło: http://www.flickr.com
Budżet możemy prowadzić w zeszycie, możemy też przygotować prostą tabelkę w Excelu. Forma nie ma większego znaczenia. Tworzenie domowego budżetu zaczynamy od dokładnego rozpisania wszystkich stałych dochodów oraz kosztów. Podstawą planowania budżetu jest uświadomienie sobie konstrukcji wydatków i podzielenie ich na dwie części – koszty niezbędne, takie jak kredyty, opłaty za media, żywność (lecz nie wszelka) i te ponadplanowe, takie jak rozrywka, kultura, poniektóre odzienia albo jedzenie.

W sytuacji, kiedy będziesz szukać analogicznych porad, to te wskazówki ze strony bez cienia wątpliwości będą dla Ciebie bardzo pomocne.

Dokonując takiego podziału, możemy oszacować swoją sytuację finansową po czym zaplanować kolejne działania.

Planowanie budżetu domowego to planowanie także większych kosztów, takich jak urlop, podarunki świąteczne albo urodzinowe. Jeśli odpowiednio wcześniej przygotujesz się na owe wydatki, przykładowo oszczędzając co miesiąc drobne sumy, nie będziesz musiał korzystać z kosztownych kredytów gotówkowych. Jeśli jednak znajdziesz się w sytuacji kryzysowej, podratować może Cię pożyczka pozabankowa Freezl, jaka nie jest bardzo kosztowna.

Poniektórych wydatków zaplanować się po prostu nie da, jednakże warto odłożyć środki na tak zwaną czarną godzinę oraz stworzyć awaryjny fundusz, jaki uratuje nas, gdy nadciągną pieniężne czarne chmury.

Zaciekawił Cię nasz post? Więc kliknij w link do serwisu dropbox co to i rozkoszuj się następnymi tekstami. W razie jakichkolwiek wahań – odezwij się do nas.

Przeczytałeś, pomyślałeś, a więc do dzieła! Lektura powyższego tekstu nic nie przyniesie, jeżeli nie zaczniesz działać.