Odwrócona hipoteka – kiedy jest to właściwe rozwiązanie?

W ostatnich latach coraz znaczniejsza popularnością cieszą się kredyty, które mnóstwa osób określa jako odwrócona hipoteka. Czym zarówno naprawdę będzie taki sposób szybkiego pozyskania pieniędzy? Dla jakich ludzi będzie on przeznaczony a jak korzystniej unikać tego obrotu sprawy? Dlaczego nie ciągle warto korzystać z możliwości zorganizowania sobie dodatkowego dochodu, jak potrafi posiadać to dla nas poważne konsekwencje?

Odwrócona hipoteka (zobacz kredyt na mieszkanie wrocław) polega na tym, iż bank albo inna instytucja finansowa przejmuje na własność nieruchomość należącą do jej dotychczasowego właściciela. W zamian dotychczasowy właściciel nieruchomości otrzymuje pieniądze dożywotnio – będzie to zarówno zwana dożywotnia renta.
Chociaż będzie to sposób na pozyskanie dodatkowych funduszy, który szczególnie seniorom będzie bardzo niezbędny, to nierzadko te rozwiązanie jest bardzo nieopłacalne dla właściciela nieruchomości. Niestety, osoby starsze, dla jakich przeznaczona będzie taka propozycja, nie są zazwyczaj świadome konsekwencji zawarcia tej umowy. Chociaż w wyniku sfinalizowania takiego rodzaju transakcji senior (dowiedz się więcej) otrzymuje pieniądze, to jednakże jest to zwykle znikoma część środków, które uzyskałby, gdyby zdecydował się na sprzedaż nieruchomości.
Dlatego również wiele osób czuje się zupełnie oszukanych przez przedsiębiorstwa prowadzące tego typu działalność gospodarczą. Niestety, niezwykle ciężko będzie ostrzec osoby w zaawansowanym wieku przed różnymi naciągaczami. Seniorzy są bowiem z reguły dosyć ufni i będzie to niewątpliwie spore źródło kłopotów.
renta dożywotnia

Autor: Bosch
Źródło: Bosch
Czy są przypadki, w których te rozwiązanie ma sens? Otóż, dożywotnia renta czasem może okazać się naprawdę najlepszym rozwiązaniem.

W przypadku, gdy senior jest samotny i nie posiada jakichkolwiek krewnych, którym mógłby przekazać nieruchomość, te rozwiązanie z przypadku naprawdę ma sens. Dzięki pieniądzom z odwróconej hipoteki potrafi on bowiem pozwolić sobie na życie na rzeczywiście dobrym poziomie i zapewnić wszystkie odpowiednia, na które nie stać zazwyczaj ludzi starszych.