Zawód o nazwie „sprzątacz”/”sprzątaczka” – zawód nie wyłącznie przeznaczony dla płci pięknej!

Słysząc słowo „sprzątaczka”, każdy od razu widzi naprzeciw oczu jakąś kobietę zamiatającą z rana chodniki lub taką, która to sprząta powierzchnie w biurach itp. Jednak kiedy tylko słyszymy odmianę tego określenia: „sprzątacz”, zaraz pierwsze co myślimy to to, że to jakiś błąd w samej pisowni lub przejęzyczenie.

Myśli w ten sposób na przekór pozorom dość sporo ludzi, tymczasem sprzątaczy (a więc mężczyzn sprzątających), nie jest wcale aż tak mało, choć zazwyczaj sprzątają oni innego typu powierzchnie niż kobiety.
apartamentowiec

Autor: Schüco
Źródło: Schüco

Jak to już napomknęliśmy, sprzątaczki kojarzą się z różnymi biurami, chodnikami przed naszym blokiem, szkołami, szpitalami oraz o wiele więcej. Co jednakże robią ich odpowiednicy, a więc sprzątacze? A więc w tym konkretnym zawodzie, tak jak jest w bardzo wielu innych, faceci – pomimo równości płci – są kierowani zazwyczaj do cięższych robót, aniżeli kobiety. Mówiąc „cięższych” nie rozmawiamy jednakże na temat stanu fizycznego, gdyż dziewczyny sprzątają tak samo intensywnie, jeżeli nie nawet i ciężej niż mężczyźni, właśnie z powodu faktu, iż są od nich w większości słabsze fizycznie. Wykonują one dosłownie te same zadania co ich płeć przeciwna, chociaż sprzątacze – właśnie z powodu silniejszej masy – bywają zwykle proszeni o wykonanie zadań bardziej siłowych, takiego typu jak odśnieżanie (chociaż niektóre kobiety także to robią), czy usuwanie z chodników lodu.

Omijając jednak kwestie siłowe, mężczyźni maja możliwość wykonywać tą samą robotę co dziewczyny – istnieje ich jednak o wiele mniej, co również pokazuje, dlaczego nie widujemy tylu mężczyzn na tym stanowisku.

Czy zafascynowała Cię treść tej witryny? Chcesz zgłębić więcej informacji? To, odkryj witrynę (https://szukasz-pracy.pl/oferty-pracy/), która dostarczy Ci dużo interesujących faktów.

obacz tu ocr faktura ocr fakturaJest to zazwyczaj spowodowane faktem, iż mężczyźni wybierają bardziej „męskie” zadanie, którym to najczęściej jest Wybór pracy na budowach.