Księgowość polega na rejestrowaniu w ujęciu pieniężnym, a czasem w ujęciu ilościowym, dobrze udokumentowanych wydarzeń gospodarczych, które powodują modernizacje w majątku jednostki gospodarującej i źródłach jego pochodzenia. Księgowość to nie tylko wypełnianie rubryk, gromadzenie i przepisywanie kwot z rachunków i faktur, czyli prosta rejestracja wydarzeń finansowych.
Jeżeli masz chęć zobaczyć następne materiały utrzymane w takiej tematyce, zobacz link na stronie (https://www.bscav.eu/streaming-online/). W tamtym miejscu też odnajdziesz coś ciekawego dla siebie.
Często zadawane jest pytanie, dlaczego ma firma, mimo że niewielka, musi prowadzić pełną księgowość? Zobacz więcej:
A więc, księgowość uproszczona to zbiór podstawowych, prostych zasad gromadzenia danych finansowych, wytworzony przez władze skarbowe do określenia zobowiązań podatkowych małych przedsiębiorców. Główną zasadą uproszczonej księgowości jest właśnie obliczenie podatku. Po co została wymyślona uproszczona księgowość? Ponieważ jakoś należy te podatki liczyć i kontrolować, a w przypadku małych przedsiębiorców, trudno przymuszać do prowadzenia skomplikowanej i kosztownej księgowości pełnej. Mamy 3 główne formy uproszczonej księgowości:- karta podatkowa,- ryczałt ewidencjonowany, – książka przychodów i rozchodów.Walorem uproszczonej księgowości jest to, że jest bardzo prosta i tania, a wadą, że nie mówi nam o stanie firmy właściwie nic poza wysokością podatku i, ewentualnie, poziomem przychodów.
Pełna księgowość to zupełnie inna historia. To rozbudowany, precyzyjny, skomplikowany i dokładnie sformalizowany system ewidencji zdarzeń gospodarczych, będący częścią Rachunkowości, a służący do kontrolowania, analizy i generowania danych na temat sytuacji firmy w konkretnym momencie lub na przestrzeni jakiegoś czasu. Pełna księgowość służy nie tylko do liczenia podatku – choć to też, ale przede wszystkim do stworzenia całkowitego obrazu finansów firmy. Autor: