Jak duża jest wysokość opłaty na ubezpieczenie emerytalne pracownika?

Po przepracowanych wielu latach, każdy pragnie pójść na upragnioną emeryturę. Mógłby w tym czasie rozpocząć wyjeżdżać, czy też poświęcać czas któremuś swemu hobby. Może to być przykładowo wędkowanie czy gra w tenisa.

Drukarnie cyfrowe

Źródło: cats-solutions.co.uk
W czasie pracy nigdy nie miał na to czasu, a na wymarzonej emeryturze w końcu będzie go posiadał wystarczająco dużo.
składkiemerytalne

Autor: Doug Belshaw
Źródło: http://www.flickr.com
W każdym miesiącu wszyscy obowiązkowo oszczędzamy na emeryturę.

Zainteresowało Cię to zagadnienie? Jeżeli tak, to z przyjemnością chcemy Cię poinformować, że następny kolejny link (http://inito.pl/rejestracja-do-vat-w-ue/) oczekuje na Ciebie na dalszej witrynie – zanurz się w niej z przyjemnością.

Czy chcemy, czy też nie, z naszej wypłaty brutto potrąca się na ten cel 19,52%. Jest to jedna piąta każdej wypłaty. Uzyskując średnią krajową odkładamy na emeryturę około 730zł miesięcznie. Te oszczędności nie będą należeć jednak do nas. Nie mamy do nich dostępu. Praktycznie całkowicie zasilają budżet kraju oraz finansują bieżące emerytury. Składkiemerytalne to tylko jedna cząstka pakietu ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnych, które uiszczamy w każdym miesiącu. Suma zobowiązań wynosi ok. 33-36% należącej do nas pensji. Składka emerytalna jest dzielona na 3 nierówne elementy. Największa z nich zdecydowanie dociera na należące do nas konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Dużo niższa zasila należący do nas rachunek w OFE, a pozostałość trafia do tak zwanego Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Na nasze konto w ZUS dociera 16-22% naszych dochodów brutto. Są one ewidencjonowane na osobnych kontach. Jest to nic innego niż zwykły zapis księgowy. Należące do nas obecne składkiemerytalne nie są oszczędzane czy też inwestowane, ale stale przekazywane na sfinansowanie świadczeń pobieranych przez dzisiejszych emerytów. Na należące do nas osobiste konto w wybranym OFE dociera 23% naszej pensji brutto. Do swoich pieniędzy z OFE także nie posiadamy dostępu aż do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Różnica jednak polega na tym, że są one istotnie lokowane w różnego rodzaju inwestycje na rynku finansowym. Nie finansują bezpośrednio aktualnych emerytur. Rzeczywiście trafiają do obiegu i pomnażają należące do nas składki.