Sposoby na otrzymanie waszych należności

Prowadzenie firmy oprócz korzyści wiąże się czasami ze kłopotami. Jednak według obowiązującego prawa istnieją najróżniejsze sposoby na ściąganie należności od spóźniających się kontrahentów.
Gdy przykładowo prowadzisz sieć usługową i posiadasz spisaną umowę z interesantem, dla którego świadczysz usługi, przykładowo kurierskie i naraz, ten kontrahent od dwóch miesięcy nie reguluje zobowiązań.

Zostajesz więc wtedy posiadaczem wierzytelności. A należność, to dekret do odzyskania nieoddanych kwot.
Niestety nierzadko proces odzyskiwania zaległych pieniędzy jest rozwlekły i trudny, ale należy wiedzieć, że prawo daje wierzycielowi szeroki pakiet sposobów upraszania się o swoje wierzytelności.
wierzytelności

Autor: Daniel Oines
Źródło: http://www.flickr.com
Na początku powinieneś próbować załatwić sytuację pojednawczo, namawiając winnego, do własnowolnej zapłaty niezapłaconych należności. Kiedy nie odniesiesz rezultatów, posiadasz prawo (łącze) do zaalarmowania egzekutora i wglądu sądowo-egzekucyjnego.
Kiedy jednak ta firma nie oddaje ci pieniędzy przez długi czas, a twoje działania nie mają efektów, możesz wyprzedać swoje wierzytelności trzeciej i specjalistycznej firmie odzyskującej należności, jaka ma ogromne doświadczenie i wyrobione sposoby na odzyskiwanie należności od zalegającego. Wiąże się to z kosztami, więc należy wcześniej zastanowić się, czy to jest dla nas korzystne.

Zazwyczaj pozostawienie windykacji fachowej firmie okazuje się najskuteczniejszym sposobem i reansumując, wcale nie takim drogim, bo próbując samodzielnie masz czasem znaczniejsze koszty.