Programy motywacyjne jako motywowanie najlepszych pracowników

Aktualnie pracodawcy coraz częściej dostrzegają korzyści płynące z właściwego motywowania pracujących. Taka postać nagród zwiększa odpowiedzialność pracowników i umacnia relacje z przedsiębiorstwem, co bezpośrednio przekłada się na wyniki firmy.

w biurze rachunkowym

Autor: Grupy .NET i IT
Źródło: http://www.flickr.com
Dla wielu pracodawców programy motywujące mają na celu zatrzymanie najlepszych pracowników w firmie.
Jednak każdego człowieka do funkcjonowania motywują odmienne wyróżnienia. Jedni szanują wartości rodzinne, drudzy dobrą rozrywkę, a jeszcze inni poczucie bezpieczeństwa. W związku z tym programy motywacyjne powinny być dostosowane indywidualnie do zainteresowań każdego uczestnika zespołu. Każdy program motywacyjny winien być przystosowany do taktyki i oczekiwań przedsiębiorstwa.

Zwykle spotykanymi składnikami sprzyjającymi motywowaniu są telefony komórkowe, laptopy, czy samochody służące pracownikom również do użytku prywatnego. Odmienną formą motywacji jest specjalne leasing samochody używane medyczne osobiste, czy też rodzinne, a także fundowane przez jednostkę ubezpieczenie na życie. Może to być także interesująca wycieczka, weekend w spa, karnet do kina, bądź wyprawa integracyjna. Dla rozmaitych zespołów pracujących należy adresować dostosowane programy motywacyjne, które budują ich motywację do działania, a to przyczynia się do maksymalizacji dochodów. Pakiety motywacyjne dla pracujących mogą być zróżnicowane ze względu na stanowisko i jego miejsce w budowie przedsiębiorstwa.

Nawet niezwykle nietypowy program motywacyjny nie okaże się skuteczny wtedy, gdy zatrudniony będzie miał poczucie, że jest opłacany znacznie gorzej, niż jego odpowiednicy w innych przedsiębiorstwach.