Programy motywacyjne jako motywowanie najlepszych pracowników

Aktualnie pracodawcy coraz częściej dostrzegają korzyści płynące z właściwego motywowania pracujących. Taka postać nagród zwiększa odpowiedzialność pracowników i umacnia relacje z przedsiębiorstwem, co bezpośrednio przekłada się na wyniki firmy.

w biurze rachunkowym

Autor: Grupy .NET i IT
Źródło: http://www.flickr.com
Dla wielu pracodawców programy motywujące mają na celu zatrzymanie najlepszych pracowników w firmie.
Jednak każdego człowieka do funkcjonowania motywują odmienne wyróżnienia. Jedni szanują wartości rodzinne, drudzy dobrą rozrywkę, a jeszcze inni poczucie bezpieczeństwa. W związku z tym programy motywacyjne powinny być dostosowane indywidualnie do zainteresowań każdego uczestnika zespołu. Każdy program motywacyjny winien być przystosowany do taktyki i oczekiwań przedsiębiorstwa.
Zwykle spotykanymi składnikami sprzyjającymi motywowaniu są telefony komórkowe, laptopy, czy samochody służące pracownikom również do użytku prywatnego. Odmienną formą motywacji jest specjalne ubezpieczenie medyczne osobiste, czy też rodzinne, a także fundowane przez jednostkę ubezpieczenie na życie. Może to być także interesująca wycieczka, weekend w spa, karnet do kina, bądź wyprawa integracyjna. Dla rozmaitych zespołów pracujących należy adresować dostosowane programy motywacyjne, które budują ich motywację do działania, a to przyczynia się do maksymalizacji dochodów. Pakiety motywacyjne dla pracujących mogą być zróżnicowane ze względu na stanowisko i jego miejsce w budowie przedsiębiorstwa.

Nawet niezwykle nietypowy program motywacyjny nie okaże się skuteczny wtedy, gdy zatrudniony będzie miał poczucie, że jest opłacany znacznie gorzej, niż jego odpowiednicy w innych przedsiębiorstwach.