Rozliczenie PIT 2016 / 2017

Za rozliczenie z urzędem skarbowym weź się od razu. Wprawdzie masz na to jeszcze sporo czasu, albowiem zeznanie powinieneś złożyć do 2 maja 2017 roku, ale nie czekaj na ostatni dzwonek (zwłaszcza, kiedy można otrzymać zwrot podatku).
Wskazane jest przedtem gruntownie sprawdzić: co, na której podstawie oraz w ramach którego limITu masz prawo potrącić w PIT za rok 2016, dlatego że dzięki temu można zaoszczędzić.

Unikniesz również pośpiechu a także zdenerwowania, a to może być powodem kosztownych omyłek. Objaśniamy, w jaki sposób rozliczyć PIT-37 – krok po kroku. Przy wypełnianiu deklaracji rocznej nieodzowny jest PIT-11, który musisz uzyskać od swego chlebodawcy (bądź zleceniodawcy). Gdy w ciągu roku pracowałeś w kilku miejscach, powinieneś skompletować dokumenty od wszystkich pracodawców. Mieszczą one informacje dotyczące przychodów, kosztów ich osiągnięcia a także pobranych w ciągu roku zaliczek i składek.
firma - fotografia

Autor: Agencia de Noticias ANDES
Źródło: http://www.flickr.com
wykres

Autor: eGospodarka.pl
Źródło: eGospodarka.pl
Zaczynając od stycznia 2015 wiążą nowe wzory formularzy podatkowych PIT-37, PIT-36, , PIT-39 i załączników PIT-D oraz PIT-O. PIT 37 uzupełniasz, jeżeli odbierałeś dla przykładu wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę. Zacznij od zebrania danych o swoich dochodach oraz pobranych zaliczkach. Jeżeli jesteś pracobiorcą etatowym, wykonywałeś pracę na umowę zlecenie albo o dzieło, powinieneś otrzymać od chlebodawców blankiet PIT-11. Na samej górze blankietu wpisujesz swój numer PESEL lub NIP. PESEL jest dla jednostek, które nie prowadzą działalności gospodarczej jak też nie są objęte podatkiem (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jak-wypelnic-vat-r-cz-1) VAT.

NIP jest dla drugich osób – dla przykładu płatników podatków, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. W poz. numer 5 wpisz rok 20156. Selekcjonujesz metodę opodatkowania zaznaczając w poz. 6 odpowiedni kwadrat.