Bezpieczeństwo danych osobowych w sklepach internetowych

Sklepy internetowe rosną obecnie jak grzyby po deszczu. Ludzie nie muszą już w zasadzie wychodzić z domu, aby kupić kino domowe do dużego pokoju, umeblowanie do kuchni, garderobę na wyjście i na co dzień czy produkty spożywcze do przygotowania posiłków. W internecie możemy odnaleźć wszystko, czego potrzebujemy. Jeśli jednak sklepy internetowe interesują cię z drugiej strony i chcesz stać się ich właścicielem, musisz dowiedzieć się najważniejszej rzeczy, jaką jest ochrona danych osobowych. O co wobec tego chodzi?

Każdy sklep internetowy ma obowiązek zgłaszania zbiorów danych osobowych, które są udostępniane w konkretnym sklepie do Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Kiedy musimy to zrobić? Przede wszystkim należy wiedzieć, co to są dane osobowe i ich zbiór. To wszelkie informacje, które umożliwiają zidentyfikowanie danej osoby fizycznej, a więc imię, nazwisko, PESEL czy adres zamieszkania. Zaś zbiór danych osobowych to inaczej zestaw przytoczonych danych, bez względu na to czy są one podzielone albo rozproszone. Dane są udostępniane przez osoby korzystające z danego sklepu w sytuacji złożenia zamówienia (polecam: na Wtedy trzeba podać je w celu wysłania przesyłki przez sklep. Kiedy musimy zgłosić zbiór danych osobowych?

Dobrze jest to zrealizować jeszcze przed rozpoczęciem właściwej działalności, którą planujemy, czyli wystartowaniem ze sprzedażą.

Niniejszy wpis zawiera fascynujące informacje na omawiany temat – jeśli masz ochotę zdobyć większą ilość wpisów, to odwiedź stronę prokrastynacja, która omawia zbliżone zagadnienia.

Gdy tego nie uczyniliśmy, mamy obowiązek przeprowadzić to jak najszybciej, ponieważ może zagrozić nam kara grzywny bądź nawet kara więzienia. Aby dostać stosowne dokumenty, wystarczy zajrzeć na właściwy serwis internetowy i je ściągnąć. Jednakże są sklepy, jakie nie muszą tego robić. Z jakiego powodu?

Jeśli zbiory danych osobowych tworzone są wyłącznie epizodycznie, m.in. w celach napisania faktury do zamówionego produktu, wtedy nie mamy niniejszego przymusu. Warto to zapamiętać.

Jeżeli w związku z tym planujesz założyć sklep w internecie, powinieneś pamiętać o wielu rozporządzeniach, których trzeba się trzymać, jeśli nie chcemy mieć problemów z prawem. Ochrona danych osobowych jest jedynie jednym z nich. Rozeznaj się uprzednio we wszystkich uregulowaniach, aby mieć pewność, że dasz radę prowadzić taką działalność, a wszystko pójdzie dobrze.