W Polsce jest znaczna ilość zagranicznych korporacji, które wprowadzają międzynarodowe nazwy stanowisk – dobrze je znać oraz rozróżniać

Jeśli aplikujemy do znanej spółki informatycznej, to pewnie w pewnym momencie przyjdzie nam się zetknąć z rozwinięciem skrótu CIO. Warto wiedzieć, kim jest osoba na tym stanowisku.

autokar

Autor: Jonathan Riley
Źródło: http://www.flickr.com

CIO to pierwsze litery litery przestrzenne z angielskiego Chief information officer, zatem w języku polskim – Dyrektor działu informatyki. Zatem czym się zajmuje chief information officer? Zwykle jest to osoba, która ma już duże doświadczenie w swym fachu. Ogromna wiedza daje jej możliwość optymalnie zarządzać swoim zespołem. Jednakże, na tak poważnym stanowisku ważna będzie już nie tylko wiedza branżowa, ale również umiejętność zarządzania grupą. Zatem, jak każdy mógł już się domyśleć, nie jest to prosta sprawa. W dużych korporacjach CIO kieruje ogromną liczbą ludzi, określa zadania, ale również wytycza nowe cele. Jest zobligowany również spotykać się z zarządem firmy. Do wcześniejszej listy różnych umiejętności dodają się także zdolności w prowadzeniu rozmów biznesowych i siła perswazji. Informatyka jest już na tyle wiodącą w świecie gałęzią, że trudno dzisiaj wyobrazić sobie naszą rzeczywistość bez jej udziału. Z tego powodu będziemy na rynku mieć coraz większą rzeszę informatyków. Ktoś będzie musiał umieć nimi zarządzać oraz mieć imponującą wiedzę z tej dziedziny.

Osoba, która połączy te dwie skomplikowane umiejętności, będzie wymarzonym kandydatem na dobrego dyrektora działu informatyki. Jednakże, na to potrzebny wydaje się być czas i znaczne pogłębienie wybranej wiedzy.