Projektowanie wizytówki – najważniejsze informacje

Wizytówka to ważny element wizerunku przedsiębiorcy i nie tylko. Co musi znaleźć się na wizytówce? Okazuje się, że wybór nie jest taki prosty, gdyż na tak niewielkim kartoniku musimy umiejętnie przekazać ważne informacje dla klientów czy partnerów biznesowych.

Wizytówka może pełnić wiele funkcji – pozwolić na przedstawienie drugiej osobie, poinformować ją kim jesteśmy, jakie zajmujemy stanowisko, czym zajmuje się nasza firma, jakie umiejętności posiadamy. To jak wygląda wizytówka może mieć spory wpływ na to jak inni postrzegają naszą firmę. W związku z tym trzeba dobrać wizytówkę do wizerunki jaki chcielibyśmy osiągnąć na rynku. Można pomyśleć, że to jedynie zwykła karteczka… jednak wybór jest ogromny, od materiałów, po rozmiary, kroje pisma i metody drukowania.
W dzisiejszych czasach dalej podstawowym materiałem, z jakiego tworzy się wizytówki jest papier. Aczkolwiek może on być gładki lub ozdobny, na przykład błyszczący. I tu już trzeba mieć na uwadze, by dostosować rodzaj papieru do tego jak chcemy być postrzegani. Oczywiste jest, że przykładowo prawnik powinien wybrać tradycyjny papier, tak aby wzbudzać zaufanie, z kolei jeżeli chodzi o wizytówki fryzjerskie można wybrać coś bardziej niestandardowego, co podkreśli naszą kreatywność.

Nie zwlekaj i przeczytaj umieszczone tu uwagi na nasz temat. To zapewne będą godne Twojej uwagi dane – zwyczajnie kliknij tutaj.

Można również odejść od papieru na rzecz innego materiału, który kojarzy się z naszą firmą. Przykładowo drewno będzie odpowiednie dla stolarza, a plastik dla przedsiębiorcy produkującego wyroby z plastiku. Taka wizytówka z pewnością będzie interesująca dla osoby, której zostanie wręczona, a poprzez to zostanie lepiej zapamiętana. Następnym ważnym wyborem jest dobór czcionki. Dzisiejsza poligrafia daje prawie nieograniczone możliwości co do wyboru kroju pisma, jednakże niektóre czcionki nie przystoją w pewnych zawodach i nie można też przesadzać z wyborem. Lepiej jest ograniczyć się do jednej lub dwóch rodzajów i kolorów czcionki.

Robotnik

Autor: Viktor Rosenfeld
Źródło: http://www.flickr.com

Umiar trzeba także zachować w ilości informacji jakie chcielibyśmy umieścić na na naszej wizytówce. W przypadku klasycznej wizytówki osobistej wystarczy umieścić imię i nazwisko oraz informacje kontaktowe (adres, e-mail, telefon). W niektórych przypadkach dobrze jest także umieścić tytuł naukowy.
Natomiast wizytówka służbowa powinna zawierać logo firmy, imię i nazwisko, stanowisko, dane kontaktowe, rodzaj działalności i adres do strony www, na jakiej będzie można znaleźć pozostałe informacje.

Ważny jest także sposób wyróżnienia informacji w zależności od branży, np. jeśli chodzi o wizytówki taxi najistotniejszą informacją dla klienta będzie numer telefonu, dlatego warto stworzyć wizytówkę tak, aby był on najbardziej widoczny. W innych branżach ważniejszy może okazać się adres prowadzenia działalności, tak by klient mógł trafić do nas bez problemu i skorzystać z naszych usług.