Sporo firm zatrudnia różnego rodzaju pracowników, ponieważ pracy bywa nazbyt dużo, żeby była w stanie wykonywać ją jedna osoba

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i masz spółkę, to na pewno nie raz zastanawiałeś się dlaczego zatrudnienie pracownika jest tak bardzo kosztowne.

Zwykle twierdzi się, że pracownik kosztuje szefa niemal dwa razy więcej niż twierdzi kwota netto na umowie dla pracownika. Zatem skąd tak wygórowane koszta?
Pracownik ze swojej wypłaty oddaje do budżetu przeróżnego rodzaju podatki oraz składki. Wobec tego jego płaca netto (czyli to co rzeczywiście dostanie na rękę) jest niższa od wypłaty brutto, która była wpisana na umowie. Różnica wynosi mniej więcej 30%, więc nie wydaje się to być nic nieznaczna sumka. Z tych pieniędzy jesteśmy zobligowani zasilać różne urzędy, na przykład ZUS. Wysokość składek ZUS prezentuje się tak największą część pieniędzy wydajemy na składki emerytalne, rentowe, chorobowe, a następnie na ubezpieczenie (ubezpieczenie pruszków) społeczne – te środki idą do Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki temu, że jesteśmy ubezpieczeni, jesteśmy uprawnieni do tego, by nieodpłatnie korzystać z wizyt lekarskich i pobytów w szpitalu, jeśliby coś nie daj boże nam się stało.
wysokość składek zus

Autor: Gage Skidmore
Źródło: http://www.flickr.com
Pracodawca ze swojej strony też odprowadza na nas niemalże identyczne składki. Dodatkowo płaci jeszcze środki na Fundusz Pracy. W każdym przypadku (etatowiec oraz pracodawca) największy odsetek pochłaniają składki emerytalne, a więc środki te będą gwarantować nam przyszłą emeryturę.

Warto czasami sprawdzić czy nasza firma oddaje do ZUS-u wszystkie składki, tak jak powinna. Wobec tego za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat unikniemy przykrych sytuacji.