Jak zgrać zespół albo polepszyć współpracę? Najnowsze propozycje praktycznych szkoleń.

Szkolenia outdoorowe – jak ta nazwa sugeruje – są zwykle organizowane poza firmą, najczęściej w terenie. Członkowie zespołu przechodzą zaplanowane dla nich próby sprawnościowe, jakie mobilizują do stałej współpracy z innymi członkami zespołu. Po co się je organizuje i dla kogo są przeznaczone?

Najczęściej tego rodzaju szkolenia organizowane są dla ludzi, którzy przepracowali ze sobą jakiś czas albo dopiero mają tworzyć zespół. Elementarnym celem tego typu szkoleń jest zintegrowanie personelu oraz poszerzanie kompetencji pracy w zespole, a także umiejętności szybkiego zażegnywania konfliktów. To jednocześnie zgranie zespołu i rozrywka – poznaj szkolenia outdoorowe. Niektóre szkolenia dla handlowców także mają bardzo rozrywkowy wymiar i przy użyciu case studies czy też gier strategicznych uczestnicy szkolenia zdobywają i gruntują zdobytą wiedzę. Zdarza się również, że szkolenie (rekomendujemy pakiet szkoleniowy: FranklinCovey szkolenie motywacja pracowników) jest elementem całego wyjazdu integracyjnego.

kurs

Autor: Trentino as a Lab
Źródło: http://www.flickr.com

Szkolenia outdoorowe cechują się również tym, że wypełniają je różne zajęcia dodatkowe o charakterze rozrywkowym i rekreacyjnym, organizowane na otwartym powietrzu a także w obiektach zamkniętych, jakie uatrakcyjnią całe szkolenie albo pozwolą odetchnąć po długim dniu szkoleniowym. Najczęściej są to paintball, spływy kajakowe, rajdy, ogniska czy stacjonarne zajęcia dodatkowe jak zabiegi SPA lub kąpiel w basenie. Nasiadówki typu „wieczór z karaoke” dość dawno wyszły już z mody. Szkolenia dla handlowców – – coraz rzadziej organizowane są w wynajętych w tym celu pomieszczeniach szkoleniowych, a coraz częściej w budynkach, w których można nie tylko w najlepszych warunkach zorganizować część praktyczną i teoretyczną, lecz również skorzystać z dodatkowych atrakcji i poznać ludzi z branży.

Istotne jest, aby tak zorganizować szkolenie, aby uczestnicy wynieśli ogromna dawkę wiedzy i pomyślnie przeszli egzamin końcowy, a same partie ćwiczeń i prelekcji były ze sobą przeplatane i miały przystępną formę. Część rozrywkowa również jest ważna, ale nie najważniejsza.