Najważniejsze typy zbiorników magazynowych, ważne zasady, o jakich należy pamiętać przy ich projektowaniu.

Różne rodzaje towarów magazynuje się w różny sposób, wybór najlepszej formy przechowywania będzie zależał także od ilości materiałów. Istotną rolę w procesie magazynowaniamają różnego rodzaju zbiorniki, które przeznaczone mogą być tak naprawdę do większości rodzajów magazynowanych produktów.

Wykorzystywane

zbiornik cisnieniowy

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com

są one w dużej ilości gałęzi przemysłu, bardzo często korzysta z nich przykładowo przemysł chemiczny, spożywczy czy farmaceutyczny, lecz znalazły także zastosowanie do magazynowania paliw czy sypkich substancji. Zbiorniki magazynowe wytwarza się z rozmaitych materiałów, ich wybór będzie w pierwszej kolejności zależny od rodzaju przechowywanego w środku medium. Aktualnie najczęściej wykorzystuje do tego celu różne stale o odpowiednio dobranych parametrach, na przykład wysokiej odporności na działanie kwasów. Dużą popularnością zaczynają się także cieszyć zbiorniki zrobione z tworzywa sztucznego. Są one dużo lżejsze, mniej kosztują od stalowych, a zaprojektowane w odpowiedni sposób mają dokładnie takie same parametry użytkowe i funkcjonalne.

zbiorniki magazynowe

Autor: HML NOSEWICZ
Źródło: http://www.hmlnosewicz.pl

Produkcja magazynowych zbiorników realizowana jest przez liczne firmy, posiadające odpowiednie doświadczenie oraz możliwości projektowe.

Myślisz, że ten materiał jest warty zainteresowania? Jeśli tak, to z pewnością zaciekawi Cię również ta rekomendowana oferta (http://www.prezero.com/pl/harmonogramy/), ponieważ odnosi się do pokrewnej tematyki.

Jest to o tyle ważne, że niejednokrotnie tego takie zbiorniki będą przechowywać niebezpieczne dla ludzi czy otoczenia związki, więc musi być przy nich zapewniony odpowiedni poziom ochrony. Większość zbiorników posiada dokładne normy, określające sposób produkcji i wymagane parametry do zachowania bezpieczeństwa i funkcjonalności.

I producent zbiorników będzie musiał zarówno podczas prac projektowych jak również realizacji przestrzegać tych wszystkich przepisów, bo w przeciwnym przypadku zbiornik nie będzie oddany do użytkowania. W przypadku większych inwestycji wszystkie zbiorniki (zobacz: zbiorniki ciśnieniowe) tego typu są realizowane i projektowane pod określone wymagania klienta, tak naprawdę robi się je od samego początku. Możliwości pod względem konstrukcji, wyglądu i wyposażenia dodatkowego są naprawdę spore, więc bez problemów można będzie dopasować odpowiednie parametry zbiornika pod kątem potrzeb klienta.