Można by się spodziewać, że bliski transport ciężkich ładunków wymaga skomplikowanych rozwiązań. Tymczasem, przeważnie wykorzystuje się w tym celu przenośniki rolkowe.

Przenośniki rolkowe umożliwiają przenoszenie wielokilogramowych przedmiotów. Ze względu na taką a nie inną powierzchnię przenośników rolkowych, transportowane ciężary mają przeważnie w miarę regularny kształt. Przewożone są między innymi skrzynie, pudła, worki, palety, plastikowe pojemniki itp. Bardzo ważną cechą przenośników rolkowych jest możliwość modyfikowaniaich budowy. Dlatego możemy dowolnie dostosowywać ich długość lub wysokość. W fabrykach przenośniki rolkowe tworzą rozbudowany system połączonych ze sobą rolek.

Fabryka

Autor: Cory M. Grenier
Źródło: http://www.flickr.com

Dzięki temu wybrane przedmioty zostać przewiezione nawet na stosunkowo duże odległości. Przenośniki (niezwykle pomocna strona -> odnośnik) rolkowe możemy jednak przystosować nie tylko do gabarytów, ale także do wagi przenoszonych przedmiotów. Zależy to głównie od tworzywa, z którego wykonane zostały rolki. Możemy wybrać różne typy rolek – ze stali, plastikowe, pokryte gumą, stożkowe, wykonane z aluminium i nie tylko. Dopuszczalna waga ładunków, którą są w stanie unieść to często mniej więcej 70-100 kg. Pewne taśmy są jednak przystosowane do bliskiego transportu nawet kilkutonowych ładunków.

Przenośniki wałkowe to nieskomplikowany i zarazem komfortowy sposób, by przenieść różnego rodzaju przedmioty. Nic dziwnego, żejest jednym z najbardziej popularnych rozwiązań. Sprawdza się nie tylko w halach produkcyjnych, ale też w różnego rodzaju magazynach, sklepach i w poszczególnych firmach. Rolki przemieszczają się przeważnie się dzięki zamocowaniu łańcuchów albo specjalnych pasków napędowych. System połączonych ze sobą taśm jest często teżwzbogacony o bardzo pomocne funkcje. Do taśm rolkowych podłącza się różne urządzenia elektroniczne. Przez to możemy nieustanie rejestrować np. wagę transportowanych ładunków albo ich kody kreskowe. Taśmy rolkowe często są zsynchronizowane również z urządzeniami, takimi jak drukarki czy owijarki, zobacz tutaj: Specjalne obrotnice umożliwiają natomiast zmianę kierunku, w jakim przesuwają się taśmy rolkowe. W wypadku rozbudowanych systemów transportu przenośnprzenośniki (bardzo pomocna strona przejdź do strony)są zazwyczaj obsługiwane przez urządzenie komputerowe. Możemy jednak obsługiwać je także przy pomocy pilota albo manualnie. Wszystko zależy od warunków, w jakich chcemy ich używać.