Dlaczego wielofunkcyjne rolnicze maszyny składające się z kilku innych są takie praktyczne.

Różnego rodzaju urządzenia i sprzęty rolnicze od wieków używane były przy pracy na roli. Jednak jeszcze do niedawna każde z nich odpowiadało za jedną funkcję, więc jeśli trzeba było zrobić coś więcej, to niezbędne było stosowani po sobie kilku rodzajów sprzętów. Jednak projektanci tego typu maszyn zaczęli coraz częściej je ze sobą łączyć, co w niejednym przypadku dało bardzo dobre rezultaty.

prace w rolnictwie

Autor: Lelou
Źródło: http://www.flickr.com

Nie tylko znacznie zmniejszył się czas potrzebny na zrobienie danej rzeczy, ale także powiększyła jej precyzja. Tego typu wielofunkcyjne urządzenia stały się w ostatnich latach popularne, również w mniej typowych zastosowaniach. Świetnym przykładem tego typu sprzętu może być na przykład równiarka do podłoża, powszechnie spotykana w stadninach koni. Równiarka taka składa się z trzech głównych elementów, to znaczy bron, umieszczonych za nimi ostrzy i walca, który ma zadanie ostatecznie wygładzić nierówności. Dzięki ułożeniu tych części za sobą w jednym przejeździe będzie się wyrównywać z dużą dokładnością całe podłoże. Innym rodzajem wielofunkcyjnego urządzenia jest agregat uprawowy.

Zerknij na opublikowany tutaj tekst, a niewątpliwie niezwykle Cię zaintryguje, gdyż znajdziesz tam ważne informacje dotyczące tego zagadnienia.

Wykorzystuje się go do kompleksowego spulchniania i rozdrabniania roli, i najczęściej będzie stanowił połączenie urządzeń takich jak brona, glebogryzarka czy kultywator. Z reguły w gospodarstwach rolnych stosuje się trzy rodzaje tych urządzeń, zależnie od tego, w jakim stanie gleby będą użytkowane. Od tego również będzie zależała ich dokładna budowa, bo wcześniej wymienione funkcje będą realizowane w różnym stopniu.

części zamienne

Autor: Jerry „Woody”
Źródło: http://www.flickr.com

Bierne agregaty służą na przykład do spulchniania ziemi przed sianiem, i działają albo niezależnie, albo w komplecie z siewnikiem. W tej ostatniej opcji stanowią agregat uprawowo-siewny, jaki całościowo załatwia sprawę przygotowania gleby i zasiewu w jednym przejeździe. Z kolei agregat ścierniskowy stosuje się przeważnie po zebraniu zboża, ale także do spulchniania zaschniętej ziemi. Jeśli chodzi o niego ząb agregatu uprawowego jest znacznie dłuższy, niż w pozostałych wersjach agregatów, ze względu na ich przeznaczenie.