Jak dokonać oceny wartości przedsiębiorstwa?

Potrzeba określenia wartości działalności gospodarczej wyskakuje przeważnie w sytuacji otrzymania przez jej właściciela wstępnej oferty sprzedaży swojego przedsiębiorstwa. W w takim przypadku właściciel musi przemyśleć czy zaoferowane mu warunki zbycia są dla niego dobre, co przeważnie prowadzi do pytania „Ile właściwe jest warta moja firma?”. Dziś chciałabym przedstawić realne aspekty wyceny przedsiębiorstwa jako etapu procesu jego zbycia.

pracownik

Autor: Chris & Karen Highland
Źródło: http://www.flickr.com

Z słowem wyceny firmy oraz zorganizowanej jej części właściciel może się spotkać już wcześniej przy różnych innych sytuacjach. Wycena przedsiębiorstwa lub udziałów spółki jest np. typowym działaniem podczas dokonywania zmian struktur prawnych zakładów. Różnego rodzaju wycen dokonuje się też przy okazji sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych do wycenienia wartości godziwej aktywów.

Ogromnie interesujący tekst, prawda? Jeżeli też tak sądzisz, to wejdź odmienne pomocne notatki (https://contra-odszkodowania.pl/zanizone-odszkodowanie-z-oc-sprawcy/), które pochłoną Cię zupełnie.

Wycena może być też częścią zabezpieczeń przyznawanego przez bank kredytu. Wyceną firmy można także nazwać zwykłe kalkulacje porównawcze wyników własnej działalności w stosunku do wyniku i wartości spółek giełdowych, które może zrobić praktycznie każdy, kto ma pojęcie o rynku kapitałowym oraz giełdzie. Niestety przydatność tych wszystkich wycen do kompetentnego poznania wartości firmy w etapie zbycia jest nie wielka.

Jest to spowodowane tym, że wartość przedsiębiorstwa można oceniać w przeróżny sposób a strategiczną kwestią, którą warto zawsze w pierwszej kolejności zawrzeć dokonując wyboru rodzajów wyceny jest jej zamiar. Przyglądając się od kilku lat praktykę biznesową mogę zauważyć, że zupełnie inaczej przygotowuje się wartość zakładu dla celów księgowo- podatkowych, inaczej w procesie wprowadzania akcji spółki do obrotu giełdowego a jeszcze inaczej przy pozyskiwaniu dla firmy inwestora strategicznego.sprawdź tutaj adwokat polsko niemiecki adwokat polsko niemieckiCzytaj: strona www.

kariera

Źródło: pixabay

W związku z tym jednym z koniecznych elementów procesu sprzedaży działalności jest wycenienie wartości tej działalności pod kątem rozmyślanej transakcji.Sposobów wyceny przedsiębiorstwa jest bardzo wiele, ale do sytuacji sprzedażowych wykorzystuje się przeważnie 3 grupy metod: porównawcze, dochodowe i majątkowe, z którymi należy zaznajomić.