Płatnik VAT: kiedy niezbędne wsparcie księgowości?

Rozpoczynając działalność gospodarczą, musimy podjąć decyzję, czy będziemy płatnikiem VAT, czy nie. VAT wiąże się z wieloma udogodnieniami, ale także może być to rozwiązanie zupełnie bez sensu – wszystko zależy od charakteru danego biznesu.Działalność gospodarcza VAT jest opłacalna głównie wówczas, kiedy wiemy, iż w firmie będziemy dużo inwestować w materiały albo w środki trwałe. Zakup produktów bez wartości VAT powoduje, iż wydatki są znacząco niższe. Bycie VAT-owcem umożliwia także współpracę z innymi korporacjami, które także są płatnikami VAT.

biznes

Autor: KamiPhuc
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli jednak nasza oferta jest skierowana przede wszystkim do osób prywatnych i nie wiąże się z dokonywaniem częstych oraz kosztownych zakupów, możemy skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT, z zastrzeżeniem, iż w roku podatkowym suma wartości sprzedaży opodatkowanej nie przekroczy kwoty 150 tys. zł. Są również takie rodzaje działalności gospodarczej, które wymuszają od początku bycie płatnikiem VAT, na przykład kiedy handlujemy wyrobami zawierającymi metale szlachetne, lub gdy nabywamy grunty pod inwestycje. Jeśli mamy wątpliwości, czy opłaca nam się być VAT-owcem, zawsze można zapytać o zdanie wykwalifikowanego księgowego. Jeśli korzystamy z usług biura księgowego, to najprawdopodobniej ominie nas również korekta VAT, która jest dość stresująca dla przedsiębiorców, a obowiązkowa, jeśli nie chcemy ponosić konsekwencji prawnych i finansowych. Księgowy pomoże nam również w sytuacji, gdy czeka nas ulepszenie środka trwałego .

księgowość

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com

Ulepszenie środka trwałego to w ogóle temat bardzo złożony i początkującemu przedsiębiorcy niełatwo jest połapać się w tych wszystkich zapisach prawnych. O ile jeszcze korekta VAT oprogramowanie vat jest do przejścia przy korzystaniu z internetowych przykładów, o tyle kwestie związane z powiększeniem wartości środka trwałego mogą budzić dużo wątpliwości. Dlatego, jeżeli prowadzona jest działalność gospodarcza VAT (zobacz więcej), naprawdę warto mieć w pogotowiu doświadczonego księgowego, który w razie konieczności pomoże zinterpretować ustawę, podpowie, jak postąpić, przygotuje za nas niezbędne pisma. Miesięczna obsługa biura rachunkowego nie jest droga, a przecież będąc VAT-owcem i tak możemy ją sobie odpisać od podatku.