W jaki sposób dobrze kierować przedsiębiorstwem?

W obecnych czasach, jakie cechuje ogromna konkurencja w niemalże każdej dziedzinie gospodarki liczy się skuteczność przedsiębiorstwa. Właściwe kierowanie firmą na każdym jej szczeblu jest jednym z kluczowych aspektów, które składają się na całościowy sukces przedsiębiorstwa.

W teorii jak i w praktyce znajdziemy wiele metod zarządzania, które były wykorzystywane na przestrzeni wieków. Jedną z najbardziej znanych a zarazem skutecznych metodologii jest zarządzanie przez cele a więc tak zwane MBO – rekomendowane zarządzanie przez cele.https://www.raczynski-kancelaria.pl/ (sprawdź tutaj)Jest to program, w jakim cele organizacji są jasno zdefiniowane, tak żeby pracownicy mieli konkretny obraz tego, w którą stronę zmierza firma. Cele w organizacji, jaka wykorzystuje działanie MBO są wspólnie ustalane przez menedżerów jak i podwładnych, a progres pracy jest regularnie weryfikowany.
informacje

Autor: Eli Christman
Źródło: http://www.flickr.com
Chryzantema wielkokwiatowa

Autor: Dorcia
Istotną sprawą w MBO jest egzekwowanie konkretnych zasad w trakcie wyznaczania celów organizacji (w zgodzie z zasadą SMART) – powinny być one umiejscowione w kolejności ich znaczenia, muszą być zgodne z ogólną polityką przedsiębiorstwa a także realne do zrealizowania jak również ambitne. Wypada dodać, że w całość procesu muszą być zaangażowani wszyscy pracownicy, natomiast indywidualny wysiłek jest poświęcony wspólnemu celowi. System MBO możemy zdefiniować jako model, jaki w ostatecznym rozrachunku jest wyjątkowo skoncentrowane na wyniku. W taki sposób bardzo łatwo można ocenić progres prac i porównać podwładnych na konkretnych stanowiskach.

Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby samo dążenie do wykonania zadań nie podburzało ducha zespołu i odpowiedniej współpracy. Z tego teżpowodu trzeba okresowo weryfikować czy zarządzanie przez cele w naszej firmie przynosi zakładany skutek i nie powoduje niepotrzebnych napięć.