Nieznane języki innych krajów – większe możliwości na polskim rynku pracy

Zachęcają nas do uczenia się języków znanych. Powtarzają, ucz się niemieckiego, francuskiego lub hiszpańskiego. Czy nie będzie lepiej włoskiego albo rosyjskiego. Angielski już znasz, drugi taki język też będzie Ci pomocny. To wszystko to racja, znajomość angielskiego to niezbędne minimum, lecz wybór kolejnego jest bardzo istotny. Raczej zachęcamy do wyboru mniej znanego, bardziej zaskakującego języka. Może to być na przykład rumuński, serbski, słowacki czy słoweński.

szkolenia dla nauczycieli

Autor: Project NEURON
Źródło: http://www.flickr.com

Właściwie żaden z tych krajów nie odgrywa ważnej roli na arenie międzynarodowej, terytorialnie także nie są to za duże kraje. Kiedyś Serbia była częścią Jugosławii,a Jugosławia to był socjalistyczny, ale nieźle radzący sobie kraj, obecnie Serbia nawet nie jest członkiem Unii Europejskiej. Rumunia niedawno wstąpiła do UE, a Słowacja i Słowenia to zdecydowanie druga liga Europy, jeśli chodzi o ważność, znaczenie w europejskiej polityce. I właśnie paradoksalnie, może właśnie, dlatego opłaca się wybrać taki język jako swój drugi język. Nikt o nim nie myśli poważnie, „bo to, bo tamto”, więc masz wolne pole do działania, tak się buduje swoją niszę, do której nikt inny nie ma wstępu.

No popatrz, oferta pracy: szukają kogoś z hiszpańskim. Na korytarzu widzisz pełno rywali, na twoje miejsce jest chętnych z pięćdziesiąt osób.

Zaintrygował Cię nasz opis? Jeżeli tak, to wejdź do nowego artykułu i czytaj dalej day spa dolnośląskie o tym, co niezwykle Cię ciekawi.

Jakie masz szansę się dostać, jeśli jest jeden wakat. Nieduże. Inna sytuacja, jakaś firma potrzebuje kogoś ze znajomością języka serbskiego (kursy słoweńskiego). Nie nie ma tam ludzi, nie ma poza tobą. Nie masz konkurentów, posada jest twoja. Czy już widoczne są profity z nauki mało popularnych języków?!

Nauka języka rumuńskiego (niszowy słowacki) to nieliczne pomoce naukowe (słowniki, podręczniki), podobnież znajdziesz publikacje oraz słowniki do nauki języka słowackiego. Język serbski, jest popularniejszy, jeśli idzie o publikacje, jako język serbsko-chorwacki, więc nie daj się zmylić, to są podobne do siebie języki. Zresztą, nauka języka serbskiego, dostępne słowniki oraz nauka języka słoweńskiego (z przeróżnych publikacji, gazet czy słowników) to całkiem miłe zajęcie. Są to języki słowiańskie, więc nieodległe językowo do naszego ojczystego języka.